O mnie

Michał Giedrojć

Rocznik 1980, artysta, fotograf, student Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej). W branży fotograficznej od wielu lat. Ma na swoim koncie wiele wystaw, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, w kraju i za granicą. Publikacje na temat jego twórczości ukazują się od lat w wielu magazynach na całym świecie. Jest laureatem konkursów, co warto podkreślić – głównie tych o znaczeniu międzynarodowym. Współpracuje z artystami sztuk wszelakich, chętnie też dzieli się swoim doświadczeniem z innymi adeptami sztuki fotograficznej, prowadzi warsztaty oraz spotkania autorskie.

Jak sam przyznaje, fotografia artystyczna to czysta pasja, pomysł nie tylko na twórczość, ale i na życie. Za jej pomocą chce pokazać własne postrzeganie świata, emocji, wszystkiego co otacza go fizycznie, jak i metafizycznie. Niepowtarzalność chwil skłania do subiektywnego przedstawiania rzeczywistości, emocji, szczegółów. Nie boi się własnego zdania, poszukuje prawdy na nowo.

W szczególności interesuje go fotografia kreatywna. Są to w pełni osobiste pomysły, artystyczne zdjęcia ukazujące wizje, które pojawiły się w głowie, marzeniach, snach. Z kilku zdjęć powstać może niesamowita, lecz w pełni przemyślana kompozycja, która zależy jedynie od autora – jego stanu umysłu, humoru, pewnego impulsu. Inspiracją projektów jest przede wszystkim człowiek, ale również to co go otacza. Taka fotografia eksperymentalna stawia artystę w roli demiurga tworzącego własny świat. Jedynie wedle własnych upodobań twórca wprowadza do swoich wizji poszczególne osoby, chce zobaczyć jak odnajdą się w nowej, fotograficznej rzeczywistości.

Proces kreacji nie zaczyna się w momencie naciśnięcia spustu migawki. Jest to tylko jeden z elementów całej pracy. W fotografii artystycznej tworzenie zaczyna się od pomysłu, a więc autor nigdy nie siada do tworzenia bez gotowej wizji na zdjęcie. Czas spędzony przed monitorem komputera to najcenniejszy moment w formowaniu świata na poszczególnym zdjęciu, ale takie samo skupienie obowiązuje na każdym twórczym etapie.

Artysta za punkt wyjścia uważa swoje oniryczne wizje, jednakże fotografia kreatywna pozwala mu na szersze działania artystyczne. Bawi się przestrzenią, sytuacją, a nawet samym sobą – przy autoportretach. Wszystko odbywa się bez z góry założonych zasad, co daje ogromne pole do manewru. Najważniejsze to wzbudzić uczucia i emocje u odbiorców, nawet jeżeli miałoby to być kompletne zanegowanie efektów pracy. Taka jest właśnie fotografia artystyczna – godziny tworzenia, następnie końcowy efekt zaskoczenia, czasem również dla samego autora.

angielski

0323 0041 0007 0010 0030

 

WYSTAWY INDYWIDUALNE:
2008 – Zapraszamy do Słonecznikowej Krainy
2009 – Było to ongiś na początku świata
2009 – Obrazy Uwolnione
2009 – Dreams
2009 – Photosense Open Wall – London
2011 – Dreams / Przytyck Gallery
2011 – Było to ongiś na początku świata
2011 – Dreams / Prospero Gallery – Lublin
2012 – Dreams / La Fabrica – Calella, Spain
2012 – Dreams / Chatka Żaka / Lublin
2012 – Dreams / Magazyn Kultury / Kraków
2013 – Dreams / Festiwal Widzi Się/ Stary Sącz

 

Jedna z ciekawszych wystaw zbiorowych – Usłysz obraz, zobacz dźwięki (2013) to projekt w ramach Pracowni Obrazu i Dźwięku, w Bałtyckiej Galerii Sztuki, gdzie Michał Gierdojć wraz z muzykiem Tomkiem Giczewskim stworzył multimedialny duet, dzięki któremu prace z serii Dreams nabrały dodatkowego znaczenia, zyskały nową jakość.

 

PUBLIKACJE:
2008 – Digital Camera Magazine
2009 – Pokochaj Fotografię
2010 – Hebe magazine
2010 – Descry Magazine
2010 – Eyemazing Magazine
2010 – Soura Magazine
2010 – IdeaFixa Magazine
2011 – PH Magazine
2011 – Photo+Korea MAgazine
2011 – Photo Technique Magazine
2012 – Watch Magazine Russia

 

W przypadku tychże publikacji warto wspomnieć również o wielu internetowych artykułach przedstawiających dotychczasowe dokonania artystyczne. Na wielu branżowych stronach pojawiły się publikacje dotyczące fotografii artystycznej Michała Gierdojcia:

Szeroki Kadr
Netkultura
Fotopolis
Escape Into Life
Fotoblogia
Świat Obrazu
Sztuk Puk

 

KONKURSY:
2009 – I Miejsce /International Competition of Young/Jarosław/
2009 – Srebrny Medal /International Digital Biennial Ripolette Image/Hiszpania/
2009 – Wyróżnienie /International Photo Awards (IPA)/
2010 – Wyróżnienie /Prix de la Photographie (Px3)/Paryż/
2010 – III Miejsce /People choice Prix de la Photographie (Px3)/Paryż/
2010 – I Miejsce /Podwórka/Słupsk/
2010 – Wyróżnienie /64 Bristol International Salon of Photography/
2010 – Podwójne Wyróżnienie /International Photo Awards (IPA)/
2011 – I miejsce – głosowanie publiczności /Fine Art Category – ExibitA competition/
2011 – I miejsce (Złoty Medal) /Lets face it Competition/London Photographic Association/
2011 – I miejsce (Złoty Medal) /XXXV Trofeu Torretes De Fotografia/Hiszpania/
2011 – II Miejsce /Prix de la Photographie (Px3)/Paryż/
2011 – I Miejsce /International Photography Awards(IPA)/
2012 – I Miejsce w kategorii Fine Arts /The 7th International Emirates Photography Competition/Abu Dhabi/
2012 – I Miejsce w kategorii Nature /International Photo Awards (IPA)/
2013 – Finalista/ Sony World Photography Awards/